Сайт сучасного журналіста
Ви - Гість

Меню сайта

Категорії розділу

Головна » Статті » Теорія журналістики

Макет друкованого видання

Остання шпальта закінчується ВИХІДНИМИ ДАНИМИ. Вони містять у собі відомості про те, де була видана газета, скільки екземплярів надруковано, про ціну газети. А так само про те, хто є редактором даної газети, художником, відповідальним секретарем. У більших виданнях так само вказуються зав. відділами. Іноді вказуються телефони секретаріату та відділів. Кожна шпальта, крім першої, починається колонтитулом.

КОЛОНТИТУЛ – це довідковий текст угорі шпальти, як правило шириною в один рядок. Містить назву газети, її номер, номер даної сторінки. У більших виданнях іноді також назву розділу.

 

На першій шпальті прийнято розміщувати новини, анонси. Друга шпальта – для серйозних, проблемних статей. Третя – матеріали більш публіцистичні, нариси, замальовки, і т.д. А також листи читачів. Іноді проза, вірші. Четверта шпальта для гумору, приколів, кросвордів.

У будь-яких газетах бувають постійні розділи. Вони називаються рубриками. Рубрики допомагають людям легше знайти матеріали, які їх цікавлять. Вони мають індивідуальну назву й оформлення, які не змінюються з номера в номер.

Матеріали в газеті поділяються на стовпчики. Найчастіше колонок у матеріалі буває від двох до чотирьох. Ширина стовпчика може варіюватися від 5 см до 12 см. Більша або менша довжина рядків є важкою для сприйняття.

Матеріали супроводжуються заголовками. Якщо в заголовку назва матеріалу поєднується з малюнком, це називається вже ЗАГОЛОВНИЙ КОМПЛЕКС.

Матеріали розділяються пробілами або відбиттями.

ПРОБІЛ – незадрукована ділянка смуги, проміжок між лініями тексту, крапками, лініями і плямами зображень.

ВІДБИТТЯ  - лінія, що служить для відокремлення одного матеріалу від іншого. Це може бути просто тонка або напівжирна лінія, пунктирна лінія, або який-небудь візерунок, малюнок, вибудуваний в одну лінію (сліди, сніжинки, ноти).

МАКЕТ ГАЗЕТИ – модель майбутньої газети, у якій з більшою або меншою точністю намічені принципи її оформлення. Який матеріал піде на яку шпальту, на скільки стовпчиків буде розбитий, скільки місця займе. Де будуть розміщені заголовки, ілюстрації, фотографії. Прикидається на аркуші паперу.

ВЕРСТКА – це виробничий процес монтажу всіх елементів видання у шпальту.

 

Правила верстки вимагають, щоб:

1. Шпальти містили однакову кількість рядків основного шрифту.

2. Шпальти були оформлені одноманітно (колонтитули, рубрики, основний шрифт).

3. Межі та рядки лицьової (не парної)  шпальти збігалися з межами та рядками оборотної (парної) сторони (на просвіт рядок лягає на рядок без зсуву).

4. Всі елементи одного матеріалу (стовпчики, гранки, малюнки, заголовок) відокремлювалися один від одного пробілами одного розміру (0,3 - 0,5 см), а різних - пробілом у 1,5 - 2 рази більшим. Це допомагає наглядно відокремити матеріали один від одного. Розмір пробілів єдиний для всієї газети.

5. Не було “мармеладок” - тобто коли один під іншим розташовані два матеріали, розбиті на однакову кількість стовпчиків, однакових по ширині.

6. Стовпчики не повинні:

-           починатися висячим рядком. ВИСЯЧИЙ (кінцевий) РЯДОК - останній рядок абзацу, зазвичай більш короткий, ніж інші - із пробілом наприкінці. Пробіл повинен бути не менший, ніж на кегль шрифту. В іншому випадку рядок доповнюється до повного. АЛЕ якщо текст набирається без абзацних відступів, повні кінцеві рядки виключені.

-           закінчуватися початковим рядком;

-           якщо матеріал розташований на двох і більше шпальта, то останній стовпчик на шпальті не повинен закінчуватися переносом;

-           стовпчики не повинні містити КОРИДОРУ - співпадаючих по вертикалі міжслівних пробілів у декількох рядках поспіль.

7. Якщо матеріал дуже великий, його як правило розбивають на глави, кожній з яких передує заголовок. У цьому випадку кількість текстових рядків у колонці над заголовком (якщо текст передує йому) повинна бути не менше 4-х рядків, а під ним - не менше 3-х.

8. Малюнки та фотографії заверстуються таким чином, щоб по-перше, вони не випереджали посилання на них (якщо матеріал великий, а ілюстрацій декілька, або якщо це фоторепортаж), по-друге, наглядно не зливалися із заголовком (якщо тільки вони не входять у заголовний комплекс), по-третє - не відокремлювали від абзацу початковий або висячий рядок.

9. Малюнки та фотографії повинні “дивитися” усередину шпальти .

Категорія: Теорія журналістики | Додав: Lubava (2009-08-20)
Переглядів: 7291 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Логін:
Пароль:

Пошук

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Сайт створено в дизайн-студії «Аватар» © 2009
Використання інформації дозволяється при умові гіперпосилання на сайт www.korrespondent.at.ua
(для друкованих ЗМІ з письмового дозволу автора).
Сайт управляється системою uCoz